Sposób życia w naszych domach radykalnie się zmienia, a ideał przyszłego domu jest coraz bliżej dzięki urządzeniom z wysoką wydajnością energetyczną, co sprzyja ograniczeniu zapotrzebowania na paliwa kopalne do ogrzewania lub gotowania żywności.
Dzięki płytom indukcyjnym już możemy pożegnać się z wykorzystaniem gazu do gotowania ulubionych potraw.
Płyta indukcyjna pełni tę samą funkcję, co tradycyjna płyta, lecz w przeciwieństwie do tej ostatniej nie potrzebuje do pracy gazu, ale jest zasilana energią elektryczną.
Jak działają płyty indukcyjne?
Mechanizm jej działania jest niezwykle prosty. Kiedy włączamy kuchenkę na naszej płycie indukcyjnej energia przekazywana jest do cewki pokrytej materiałem, którym jest zwykle ceramika szklana. Sekret indukcji tkwi zatem w cewkach, które zasilane energią elektryczną wytwarzają pole magnetyczne, które jest przekazywane bezpośrednio do garnków, ogrzewając je. Płyty indukcyjne różnią się wyglądem od tradycyjnej płyty, co przejawia się w postaci płaskiej i jednolitej warstwy ceramiki szklanej, na której stawiane są garnki, patelnie i wszelkie inne przybory kuchenne. Nie ma płomienia gazowego, ale ciepło jest przekazywane bezpośrednio z płyty do garnka.
Przy coraz większej liczbie konsumentów, którzy chcą wyposażyć się w płyty indukcyjne w swoich kuchniach, należy wymienić zalety i wady tego wyboru, pozostawiając każdemu własną ocenę.
Decydując się na zainstalowanie płyty indukcyjnej, należy wziąć pod uwagę jej pierwszą, ważną zaletę, która przychodzi na myśl nawet tym, którzy o niej nic nie wiedzą – jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Jej płaska i jednorodna warstwa pozwoli bowiem na naprawdę szybkie i jednocześnie skuteczne czyszczenie. Ale nie tylko, płyta indukcyjna jest idealna dla wszystkich, którzy wolą zużycie energii elektrycznej niż zużycie gazu.
Ci, którzy mają korzystniejsze stawki płatności za prąd niż za gaz, z pewnością wybiorą płytę indukcyjną, aby zawrzeć koszty jej wykorzystywania w rachunku. Korzyść kosztowa jest jeszcze bardziej widoczna dla wszystkich, którzy są w stanie wyprodukować energię ze źródeł odnawialnych, na przykład ci, którzy są właścicielami instalacji fotowoltaicznych i będą mogli cieszyć się kuchnią prawie bez żadnych kosztów.
Ekonomiczny i nowoczesny sposób gotowania
Zalety płyt indukcyjnych są liczne, od wydajności po bezpieczeństwo mieszkańców domu, od ekonomicznej wygody po estetykę. Charakteryzują się one nowoczesnym designem, są bardzo łatwe do czyszczenia, nie ma ryzyka z ulatnianiem się gazu, brak dyspersji termicznej, a ich wydajność osiąga 92%. Jeden litr wody można zagotować w zaledwie 3 minuty.
Ponadto część otaczająca strefę gotowania pozostaje zimna i nie ma ryzyka poparzenia, więc jest bezpieczna również dla dzieci. Cechuje się jednorodnym rozprowadzaniem ciepła i możliwością równomiernego gotowania. Jeśli wyposażysz się w płytę indukcyjną i zainstalujesz ją w kuchni, wady są praktycznie zerowe.
Jednak mogą wystąpić pewne problemy, jeśli zmienisz normalną kuchenkę gazową na kuchenkę z płytą indukcyjną. Problem wynika głównie z rodzaju używanych naczyń kuchennych. W rzeczywistości podczas gotowania na płytach indukcyjnych konieczne jest stosowanie naczyń z płaskim dnem, które mają określone właściwości magnetyczne. Aby sprawdzić, czy garnki działają, po prostu umieść magnes na dnie. Jeśli magnes się przyczepia, to taki garnek działa na płycie indukcyjnej, w przeciwnym razie płyta nie rozpoznaje naczynia. Naczynia do płyt indukcyjnych, takie jak garnki lub patelnie, zostały zaopatrzone w specjalne oznakowanie, które pozwala odróżnić je od naczyń stosowanych w innych rodzajach kuchenek.
Przy zakupie płyty indukcyjnej trzeba się liczyć też z nieco wyższym kosztem początkowym niż w przypadku tradycyjnych płyt gazowych
Natomiast ważnym pozytywnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, mówiąc o koszcie płyty indukcyjnej, jest ich moc elektryczna. Obecnie produkowane są płyty indukcyjne, które automatycznie optymalizują zużycie energii, dostosowując pobór prądu do rzeczywistych potrzeb wykonywanego gotowania.
Innym elementem jest efektywność energetyczna. Płyty indukcyjne rozpraszają mniej ciepła i dlatego są bardziej ekonomiczne pod względem efektywności energetycznej niż płyty gazowe. Należy podkreślić, że w przypadku płyt indukcyjnych sprawność wynosi 90%, podczas gdy w przypadku płyt gazowych 40%. Oznacza to, że w pierwszym przypadku tracone jest tylko 10% zużywanej energii, a w drugim nawet 60%. Ponadto gaz jest paliwem, które uwalnia CO2, a energia elektryczna może również pochodzić ze źródeł odnawialnych, takich jak domowy system fotowoltaiczny. W ten sposób można poczynić dalsze oszczędności.
Należy dodać, że zakupując płytę indukcyjną, mamy do wyboru płyty czteropalnikowe lub płyty przeznaczone do mniejszych pomieszczeń z dwoma palnikami.