W wielu gałęziach przemysłu wykorzystywane są wielkogabarytowe maszyny i urządzenia, których przestawienie z miejsca na miejsce nie jest wcale taką łatwą sprawą. Chociażby z tego względu, że ich waga to uniemożliwia. Czasem jednak takie działania są konieczne, jeżeli potrzebny jest transport maszyn budowlanych lub zmiana całej linii przemysłowej. Co w takim wypadku należy zrobić? Wsparciem okazać się mogą firmy, które specjalizują się w relokacji maszyn.
Na czym polega relokacja maszyn?
Osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy, mogą zgłosić się do firmy Tom Widłak, która już od 2005 roku znajduje się na rynku. Całościowa oferta dostępna jest na https://tomwidlak.com.pl/transport/. Będą oni w stanie odpowiedzieć na pytania związane z relokacją maszyn.
Sama relokacja to tak naprawdę proces, który obejmuje transport maszyn wielkogabarytowych z jednego miejsca na drugie. Przy czym nie chodzi tutaj tylko o przewóz/przeniesienie takich urządzeń. Cały proces musi się odbyć w taki sposób, aby móc zapewnić ich pełną sprawność i funkcjonalność w nowym miejscu użytkowania. Proces relokacji musi zostać starannie zaplanowany – z uwzględnieniem tras po jakich samochody z maszynami będą się poruszać.
Proces relokacji maszyny
Planowanie relokacji maszyny obejmuje rozłożenie na mniejsze części tak, aby można było całość załadować na specjalnie do tego przygotowane maszyny. Całość musi zostać na dodatek zabezpieczona, aby podczas transportu nie doszło do żadnych usterek mechanicznych. Ważne jest to, aby odpowiedzialność za relokację maszyny spoczywała na barkach osób posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
Relokację maszyn można podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną. Jak łatwo się domyśleć, wewnętrzna relokacja ma miejsce na terenie zakładu pracy. Czasem takie sytuacje mają miejsce, jeżeli zakład jest rozbudowywany np. o kolejną halę, dzięki czemu linia produkcyjna może zostać powiększona. Zewnętrzna relokacja maszyn odbywa się poza zakład pracy. Często z tej opcji korzystają firmy budowlane, które są zobowiązane do tego, aby przewieźć swoje maszyny do nowego miejsca, gdzie będą podejmowane kolejne inwestycje.
Wybór odpowiedniego podmiotu wykonawczego
Relokacja maszyn nie możliwa jest do zrealizowania, jeżeli nie ma się odpowiedniego sprzętu, który znajduje się w posiadaniu wyspecjalizowanych firm. Przedsiębiorcy zmuszony jest więc do wyboru odpowiedniego podmiotu wykonawczego, aby realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa.
Decydując się na podjęcie takiej współpracy, na pewno należy zwrócić uwagę na to czy dana marka posiada odpowiednie zaplecze techniczne, które ułatwi realizację zadania. Potrzebny jest nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także właściwe zezwolenie na ich użytkowanie. Tylko to da pewność, że relokacja będzie odbywała się zgodnie z obowiązującymi normami.
Pięć etapów relokacji maszyny
Wyróżnia się pięć podstawowych etapów relokacji maszyny:
- zaplanowanie relokacji
- demontaż maszyn;
- załadunek i transport do miejsca docelowego;
- rozładunek i montaż;
- uruchomienie maszyn.
Ważne jest to, aby w piątym etapie sprawdzić czy maszyny działają poprawnie. Jeżeli na tym etapie nie zostaną wykazane żadne uchybienia, będzie można powrócić do standardowych obowiązków.
Relokacja maszyn to ogół zadań, które są w stanie nie tylko sprawić, że zostaną one w sposób bezpieczny przetransportowany do miejsca docelowego. Należy także pamiętać o tym, aby cały proces został wykonany w taki sposób, dzięki czemu nie będzie miał on nadmiernego wpływu na obszar, gdzie cały transport będzie się odbywał.