Powoli witamy się z wiosną. Już teraz dni stają się wyraźnie dłuższe, cieplejsze i słoneczniejsze, a panująca aura kieruje nas w stronę naszych ogrodów, o które musimy oczywiście zadbać. Zacznij to robić właśnie teraz. W marcu możesz przeprowadzić naprawdę przeróżne prace ogrodowe, które pozwolą ci przygotować się w pełni na nadejście prawdziwego sezonu wiosennego.
Im szybciej zatroszczysz się o najbliższe otoczenie, tym większa szansa na to, że już niedługo zostanie ono wypełnione fantazyjnymi kolorowymi kwiatami i inną ciekawą roślinnością.
Likwidacja szkodników
Co prawda marzec nie jest miesiącem idealnym do walki z każdym gatunkiem szkodników, ale akurat ochojnikami właśnie teraz warto się zająć. A co to takiego jest? Otóż są to specyficzne mszyce o bardzo charakterystycznym wyglądzie i nieco brązowawym zabarwieniu, które lubią osiadać na drzewach iglastych i – niestety – wraz z upływem czasu je niszczą, dlatego stanowią dla nich poważne zagrożenie. Ochojniki można po prostu wyciąć. Pozbywasz się ich wraz z pędami, aby nie zaatakowały one dalszych części roślin.
Jeżeli natomiast doszło już do wylęgnięcia się z nich mszyc, samo wycinanie może niewiele dać, dlatego lepiej zastosować wtedy alternatywną metodę, polegającą na zastosowaniu specjalnego preparatu olejowego, którym spryskuje się iglaki wraz z występującymi na nich szkodnikami.
Zadbanie o grządki
W końcu możesz też zająć się na poważnie posiadanymi grządkami. Na pewno już nie możesz się doczekać, aż wypełnią się one przepięknymi kolorami. Prace ogrodowe w marcu w dużym stopniu skupiają się więc na wzmacnianiu i nawożeniu grządek. Jeżeli widzisz, że te grządki wymagają oczyszczenia, najpierw przeprowadź na nich takie generalne porządki – usuń stare liście, zeschnięte gałązki, mech i wszystko to, co jest po prostu niepotrzebne. Sięgnij po praktyczne narzędzia ogrodnicze w postaci klasycznych grabi lub bardziej specjalistycznego wertykulatora, aby praca szła sprawnie i nie była przesadnie męcząca.
Dopiero po tym kroku, czyli po uprzątnięciu rabatek i grządek, możesz ewentualnie je zasilić, stosując w tym celu np. jakiś naturalny i bezpieczny kompost, by na sam koniec (dopiero jakoś pod koniec marca) skorzystać jeszcze z nawozu mineralnego, który wspaniale odżywi ziemię i pozwoli roślinkom pięknie na niej wyrastać.
Przystrzyganie trawnika
To właśnie ta czynność kojarzy się jednak najmocniej z przygotowaniem ogrodu do nadejścia wiosny. Gdy masz już tę pewność, że śnieg nie wróci, możesz jak najbardziej zająć się regularnym przystrzyganiem trawnika. Zawsze przycinaj go na tę samą długość. Rób to regularnie, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu trawy, która w takim przypadku mogłaby zacząć gromadzić w sobie różnego rodzaju szkodniki, a przy tym stałaby się o wiele bardziej narażona na niszczenie czy nawet wypalenie jej przez słońce.
Przycięcia mogą też wymagać krzewy. Akurat w ich przypadku konieczne staje się też zlikwidowanie zniszczonych (zwykle przemarzniętych) pędów. Przejdź się na spokojnie po swoim ogródku i zobacz, jakie jeszcze prace ogrodnicze wypadałoby wykonać, aby doprowadzić go do porządku tak w stu procentach, by w kolejnych miesiącach zajmować się już wyłącznie tymi przyjemnymi czynnościami, czyli głównie pielęgnacją kwiatów.
Pielęgnacja domowych roślinek
Cały ten tekst skupił się na pielęgnacji otoczenia zewnętrznego, a przecież o roślinność domową, która występuje w domowych pomieszczeniach, czyli w środku domu, też wypadałoby zadbać! Marzec jest do tego miesiącem wprost stworzonym. Poświęć go zatem swoim roślinkom i to zarówno tym, które masz na zewnątrz, jak i tym trzymanym w środku. One również wymagają twojej uwagi. Wykonując więc te różne prace ogrodowe w marcu, możesz pójść o krok dalej i przeprowadź kilka bardziej specjalistycznych zabiegów na domowej zieleni.
Przede wszystkim zafunduj roślinom całościowy prysznic, oczyść je z kurzu i usuń ich zeschnięte części. W drugim etapie zadbaj o ich dogłębne ożywienie. Możesz zastosować w tym celu specjalistyczne gotowe nawozy, które zapewnią roślinkom to wszystko, czego one naprawdę potrzebują.